Banka Kredilerinde Hayat Sigortası Geri Alınabilir Mi

/
banka-kredilerinde-hayat-sigortasi-geri-alinabilir-mi

Tüm bankalarda bulunan kredi başvurularının %90 nında sizlerden hayat sigortası adı altında bir kesinti uygulamaktadırlar. Bu hayat sigortası bankalar açısından zorunlu olmakla beraber, krediyi çeken şahsın vefat etmesi durumunda vermiş olduğu paranın tahsilini düşündükleri için kendini korumaya almaktadırlar. Bu yüzden tüketicilerin akıllarında ” Banka Kredilerinde Hayat Sigortası Geri Alınabilir Mi ” sorusu geçmektedir.

Kredi ürünleri son zamanlarda pek çok tüketici tarafından değişik ihtiyaçların karşılanması için bankalardan alınan destek hizmetlerinin başında gelmektedir. Bankalar kredi talebinde bulunan tüketiciler için kredinin kullandırıldığı esnada bir takım ek hizmetleri de kredinin bir parçası olarak sunmaktadır. Bu ek hizmetler arasında en önemlisini kredideki hayat Sigortası oluşturmaktadır. Kredi ürünü ile beraber banka tarafından aracı sigorta hizmetlerini sunmasındaki amacı olası kredi ödemesinin aksaması veya benzeri bir durum oluşması halinde kredi tutarının sigorta şirketi tarafından karşılanmasını sağlamaya yöneliktir. Bankalar tarafından sunulan her kredi ürünü beraberinde hayat sigortasını da kapsamaktadır. Hayat Sigortası krediyi kullanan tüketici tarafından ek bir masraf olarak algılamasına rağmen kredi hayat Sigortası hem tüketicinin hem de bankanın ilgili ürün konusunda risk durumunu kaldırmaktadır.

Banka Kredilerinde Hayat Sigortası Geri Alınabilir Mi ?

Kredi ürünlerinden herhangi birini kullanmış, ödemesini bitirmiş veya ödemesi devam eden kredilerdeki hayat Sigortası tutarının tüketiciler tarafından alınıp alınamayacağı konusunda Kredide hayat sigortası geri alınabilir mi? Sorusu pek çok tüketicinin aklını meşgul etmektedir. Kredi üzerinden tüketiciye sunulan hayat Sigortası kredi vadesi ile ilişkili olarak yapılmaktadır. Tüketici kredisini hayat sigortasının kapsadığı süreçten önce kapatırsa hayat sigortasının geri kalan primlerini geri alma durumu söz konusu olabilmektedir. Ancak kredi vadesi ile orantılı yapılan hayat sigortasının poliçe süresi tamamlandıktan sonra hayat sigortasının geri alınması mümkün değildir. Bu durumda çekmiş olduğunuz kredi vadesi ve poliçe vadesi hayat sigortasının geri alınıp alınamayacağı konusunda büyük önem taşımaktadır. Kredideki hayat sigortasın başlangıcından itibaren kalan poliçe vadelerini kredinizi erken kapatma durumunda geri almak için ilgili banka ve sigorta şirketine danışmanızda fayda bulunmaktadır.

 

Krediniz ile ilişkili olarak tarafınıza yapılan hayat sigortasını geri almak için izleyeceğiniz yol, kredi aldığınız banka ve ilgili sigorta şirketine dilekçe ile başvurmanız gerekmektedir. Dilekçenizi durumu belirten bir şekilde özellikle sigorta şirketine sunmanız ve kredinin erken kapatıldığına dair banka dekontu bu konuda işinizi kolaylaştıracaktır. Sizin de çekmiş olduğunuz bir kredi ürününüz bulunuyor ve bu kredinizi erken kapatmışsanız hayat sigortanızı geri alabilirsiniz.

This div height required for the sticky sidebar