Esnaf Kefalet Kredisi İçin İstenen Belgeler

/
esnaf-kefalet-kredisi-icin-istenen-belgeler

Esnaf ve zanaatkarların desteklenmesi ve yaptıkları çalışmaların amacına kavuşması için esnaf kefalet kredisi gibi imkanlar bulunuyor. Devlet kredisi olarak kabul edilen bu kredi türünde, maksimum 30 bin TL faizsiz kredi imkanı sunulmaktadır. Bunun için aynı zamanda Esnaf ve zanaatkarlar için Essnaf Kefalet Kooperatifi de bulunuyor.  Başvurular KOSGEB üzerinden de yapılabilmektedir. Yüksek kredili başvurular için ise %4 faizli şeklinde olanaklar sunulmaktadır. Esnaf kefalet kredisi için gerekli evraklar teslim edildiği takdirde krediniz başvuru sürecine alınacaktır. Onay almanız durumunda 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu üzerinden bahsedilen kredi türlerinden birini alabilirsiniz. İstenen evraklar ise;
– Esnafa ait işletmenin nüfus cüzdanı nüshası
– Başvuru sahibine ait 2 adet vesikalık fotoğraf ( son 6 aya ait)
– Esnafın bağlı bulunduğu Esnaf Oda kayıt belgesi
– Esnaf sicil tasdiknamesi
– İşletmenin vergi levhası fotokopisi

Esnaf Kefalet Kefilsiz Kredi

Esnaf kefalet kredisi şartları ve gereklilikleri her sene değişebiliyor. Aynı şekilde limit ve kefil şartları da değişebilmektedir. 2018 verilerine ve güncel bilgilere göre 30 bin TL’ye kadar hem faizsiz hem de kefil olmadan kredi alabiliyorsunuz. Bunun için ilk olarak belirtmiş olduğumuz esnaf kefalet kredisi için gerekli evraklar tamamlanmalıdır. Kredinin vadesi 1 ile 60 ay arasında değişkenlik göstermektedir. Faiz oranları, bu kredide olmasa da normalde bir yıllık süreçte %4 olarak bilinmektedir. Bununla beraber KOSGEB’de olduğu gibi Halkbank gibi devletle ilişkisi bulunan bankalardan da kredi talep edebiliyorsunuz. Eğer kefilli kredi istiyorsanız daha yüksek limitli kredi elde edebiliyorsunuz. Halkbank bünyesinde ise, 100 bin TL ile 200 bin TL arasında alacağınız kefaletsiz kredi seçenekleri bulunuyor.

 

Esnafa Kredi Veren Bankalar

Esnaflar, girişimciler ve adayları, KOBİ’ler için birçok kredi türü bulunuyor. Hibeli, hibesiz, kefaletli  ve benzeri birçok alt kategorisi bulunmaktadır. Vakıfbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Halkbank, Akbank ve TEB gibi bankalardan esnaf kredisi alabiliyorsunuz. Esnaf kefalet kredisi için gerekli evraklar ile başvurarak kredileri elde edebilirsiniz. Vakıfbank kapsamında 20 bin TL ile 50 bin TL arasında mini krediler bulunmaktadır. 36 ay vade seçenekleriyle bunu kredilere başvurabilirsiniz. Garanti Bankası kapsamında ise ‘Esnaf Destek Paketi’ bulunmaktadır. 24 aya varan vadeler karşılığında burada bulunan kredilerden yararlanabilirsiniz. Yapı Kredi Bankası’ndan ise, 36 ay vade ile %1, 40 oranındaki faiz oranlarıyla kredi alabilirsiniz. Halkbank ile de 150. 000 TL’ye varan sabit %4’lük faizle kredi seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Bankaların siteleri üzerinden ya da şube ve telefon bankacılığı üzerinden gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz.

Esnaf Kredisini Kimler Alabilir?

Esnaf kredisi başvurusu için T.C. vatandaşı olmanız gerektiğiyle beraber mutlaka aktif bir işletmenizin olması gerekiyor. Esnaf girişimleri için başvurmanız gereken kredi türü ayrıdır. Bu nedenle sizden var olan bir işletmeye dair belgeler ve Esnaf Odası kaydı gibi belgeler istenecektir. Bununla beraber, esnafın iş yaptığı alana göre spesifik belgeler isteniyor. Bunların da esnaflarda olması lazım. Örnek vermek gerekirse, besi çiftliği sahibi bir işletmeci için besicilik belgesinin olması şarttır. Kar/ zarar durumu,  son yıllara dair bilanço raporları da sağlamanız gereken şartlar arasında. Esnaf kefalet kredisi için gerekli evraklar kısmında belirtmiş olduğumuz belgeleri sağlanmış olması da önemli. Esnafın sahip olduğu, ortak ya da doğrudan firma sahibinin onayını belirten belgeler de önemli. KOSGEB’e üye olmak da gerekli şartların arasında yer alıyor. Yanı sıra, büyük meblağlar ve faizli krediler için kefil veya ipotek şartını da sağlamanız lazım. Esnaf Odası’na kayıtlı olmanız da son derce önemlidir. Tüm bu özelliklerin sahip olduğu işletme sahipleri kredi için başvuru yapabilmektedir.

Esnaf Kredisi Hesaplama

Esnaf kredinizi hesaplamak için KOSGEB resmi sayfasını ya da kredinizi aldığınız bankanın imkanlarını kullanabilirsiniz. Esnaf kredisini hesaplayarak ödemeniz gereken tutar ve vade sayısını da görmüş olursunuz. Bankaya göre kredi olanakları ve limit alt- üst sınırları değişmektedir. Aylık ödeme tutarı, kredi faiz oranları, komisyon, dosya masrafı, kefil sayısı, kredilendirme oranı, toplam ödeme tutarı gibi kriterlerin detaylarına da ulaşabilirsiniz. Esnaf kefalet kredisi için gerekli evraklararacılığıyla sizin için uygun olan kredi limitini alabilirsiniz. 1. 000 TL’den 100 bin TL’ye kadar ortalama bir esnaf kredisi olduğunu düşünürsek 3 ile 60 ay arasında da vadesi değişiyor. Faiz oranları is esnaf kredisi için diğer kredilere oranla daha az. KOSGEB’in hibe kredisi dışında tüm esnaf kredileri belli oranlarda faiz oranlarına sahiptir. Genel itibariyle %1, 70 ile %2 arasında değişmektedir. Daha yüksek orandaki krediler için ise %4 ile %5 arasında oranlar değişebiliyor. Kredi miktarı arttıkça faiz oranı artsa da yine dediğimiz gibi, diğer kredilere oranla daha azdır. Aynı zamanda, hesaplama tablolarını da bunun için kullanabilirsiniz. 50 bin TL bir kredi aldığınızı düşünürsek ve 60 ay vade seçerseniz aylık taksit oranınız 1.473 TL şeklinde olacaktır.

This div height required for the sticky sidebar