kredi

/
kredi

Banka kredisi başvurularında kredi notu düşük olanlardan kefil isteyebilirken, kefil olan birinin ise kredi borcunun olma durumunda kefil olup olmayacağı soruları gelmektedir. Bu yüzden kefilin borcu olsa dahi bankalardan kredi başvurusu yapmak mümkündür.

Bankalar insanların hayatlarında önemli bir konuma sahip olmasının yanında kişiler için bulunmaz bir fırsattır. Paranın olmadığı anlarda acil nakit ihtiyaçlarında sizlere gerekli olan nakitin hızla verilmesini sağlayan bankalar, kişilere bir çok bankacılık ürünleri bakımından da fayda sağlamaktadır.

Evlerde saklanan altınların çalınma durumuna karşılık bankalar, kiralık kasa hizmetleri ile sizlere güvenli liman olurken, döviz alım satımı gibi bir çok emtia ürünleri ile de ek gelir fırsatı sunmaktadır. Buna ek olarak yatırım araçlarından en önemlisi olan borsa konusunda da hisse alıp satma konusunda hızlı hizmetleri ile tanınan güvenli bir faktördür diyebiliriz.

 

Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi

Bankalardan kredi başvurusu yaptığınızda genellikle kredi notu ortalamanın üzerinde ise kredi başvurunuz onaylanıyor. Ancak kredi başvurunuz onaylanmaz ise hemen üzülmenize gerek yok. Zira hemen tüm bankaların tek amacı sizlere faiz ile kredi kullandırmak istemeleridir. Yani bankaların asıl amacı sizlere verdiği nakitin fazlasını aldığı için kredi şartlarında da azalmaya gidebilir. Hali ile kredi notunuz düşük veya az çıksa dahi, bankalar hızlıca 2. Planı devreye sokar. Bu plan ise sizlerden kefil istemeleridir. Kefiliniz var sözüm senettir misali olmamakla beraber kefilden de imza alınıyor. Hali ile sizlere kefil olan biri, borcun ödenmemesi durumunda borçlu konumuna düşecektir. Bu yüzden kefili bulmak oldukça zordur günümüzde.

Bankalar sizlerden kefil isterken kefilinde kredi notuna bakacaktır. Yani bu kefil sağlam mıdır, değil midir ? Zaten bu düşüncenin sonucunu bankaya bildiren ana faktör kredi notudur. Eğer ki kefilinizin kredi notu ortalamanın üzerinde ise kredi başvurunuz olumlu olacaktır. Ancak onunda kredi notu az ise sizleri zor bir süreç bekleyecektir.

Kefilin kredi borcu var ise, banka bunu zaten TC kimlik sorgulamasında ekranlarına düşeceğinden bu değerlendirmeye de girmesi söz konusudur. Kefilin bir den fazla kredi borcu var ise, ne yazık ki sizlerin kefili olsa dahi bankalar yine kredi vermeyecektir. Bu yüzden kefilinizin maksimum sadece bir kredisi olabilmeli.

 

Düşük limitli kredi başvurularında (5.000 TL kredi başvurusu vb.) bankalar genelde kefil istemez iken, 15.000 TL kredi başvurusu üzerindeki rakamlarda ne yazık ki kefil isteyebilir. Kredi notunuz zaten yüksek ise hiçbir sorun yaşatmadan, kolaylıkla bankalar sizlerin kredi başvurularını anında onaylamaktadır.

Konumuzdan Başlıklar:

  • kredi borcu olan kefil olabilir mi
  • kredi cekerken kac kisi kefil olur
  • kredisi olan kefil olabilir mi
  • diğer bankalardaki borcu olan kefil olabilir mi
  • sicil affından kefil olanlar yararlanabilir mi

 

 

Akbank 10 Bin TL Kredi

 

İhtiyaç kredisi almak isteyen tüketiciler için Akbank’da düşük faizli ve esnek ödeme seçenekli kredi seçenekleri var. 10 bin TL’ye ihtiyacınız varsa; kredinizi 12,24,36 ve artık 48 aya kadar vade seçenekleri ile geri ödeyebilirsiniz. Sigortalı ya da sigortasız olarak alabileceğiniz Akbank 10 bin TL ihtiyaç kredisi için aylık %1,34 faiz oranlarından yararlanabilirsiniz. İnternetten, mobil şubeden, telefon bankacılığı kanalları ya da SMS ile yapabileceğiniz kredi başvurusundan önce, 10 bin TL kredi aldığınızda değişen vadelere göre aylık taksitler ve toplam geri ödeme tutarlarını okuyucularımız için listeledik…

 

12 Ay Vadeli 10 Bin TL Kredi 

Akbank‘tan 10 bin TL ihtiyaç kredisi aldığınızda, 12 ay vade seçeneğinden yararlanmak isterseniz; %1,34 faiz oranı ile aylık 922,98 TL taksit ödersiniz. Kredi tahsis ücreti 50 TL olan bu kredi tutarının toplamda 11.075 TL geri ödersiniz. Yıllık maliyet oranı %22,25’dir. 10 bin TL kredi tutarı için yıllık 132 TL kredi hayat sigortası ödersiniz.

 

24 Ay Vadeli 10 Bin TL Kredi

Kredinizi 24 ay vade seçeneği ile geri ödemek isterseniz; aylık 505 TL taksit ödersiniz. Aylık faiz oranı %1,34 olan bu kredi tutarının kredi tahsis ücreti 50 TL’dir. 10 bin TL ihtiyaç kredisi için 24 ay vadeli olarak geri ödediğinizde toplamda 12.132 TL geri ödersiniz.

 

36 Ay Vadeli 10 Bin TL Kredi 

Akbank’tan ihtiyaç kredisi almak istiyorsanız, kredi borcunuzu 48 aya kadar vadeler ile geri ödeyebilirsiniz. Borcunuzu düşük taksitler ile geri ödemek için 36 ay vade seçeneğinden yararlanabilirsiniz. 36 ay vadeli 10 bin TL ihtiyaç kredisi aldığınızda banka; aylık %1,34 faiz uygulamaktadır. Bu kredi tutarı için aylık taksit tutarı 368 TL olur. Toplamda ise 13.250 TL geri ödersiniz. Kredi tahsis ücreti 50 TL olan bu kredinin yıllık maliyet oranı %21,53’dür.

 

48 Ay Vadeli 10 Bin TL Kredi 

Aylık %1,34 faiz oranı ile alabileceğiniz Akbank 10 bin TL ihtiyaç kredisi için 48 ay vade seçeneğinden yararlanmak isterseniz; aylık 300,57 TL taksit ödersiniz. Kredi tahsis ücreti 50 TL olan bu tutarın toplam geri ödeme tutarı 14.437 TL olur. Yıllık maliyet oranı ise %21,43’dür. 10 bin TL ihtiyaç kredisi için yıllık 132 TL kredi hayat sigortası ödersiniz. Peki, kredinizi nasıl alacaksınız?

 

Akbank Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şubeden Başvuru: İhtiyaç kredisi için başvurunuzu size en yakın Akbank şubesinden yapmak isterseniz, başvuru sırasında şu belgeleri yanınızda bulundurmayı ihmal etmeyin;

  • Üzerinde T.C kimlik numarası yer alan nüfus cüzdanı ya da sürücü belgesinin aslı,
  • Gelir belgesi,
  • İkametgah belgesi

İnternetten Başvuru: Başvurunuzu evinizden yapmak isterseniz, bankanın kurumsal internet adresine giriş yaptıktan sonra, anasayfada yer alan “bugün sizin için ne yapabiliriz?” menüsünden “krediye ihtiyacım var” bağlantısını tıklayın. Açılan sayfada 11 haneli T.C kimlik numaranız ve cep telefonu bilgilerinizi yazarak “hemen başvur” bağlantısından ön başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu sayfadan başvuru yaptığınızda, aylık gelir durumu ve kredi notunuza göre maksimum ne kadar ihtiyaç kredisi alabileceğinizi de öğrenebilirsiniz. Eğer Akbank 10 bin TL ihtiyaç kredisi almak istiyorsanız; şubeden ya da internetten yapılan başvuruların yanı sıra; T.C kimlik numaranız ve almak istediğiniz kredi tutarını aralarında birer boşluk bırakarak 4425’e SMS atarak da başvurunuzu yapabilirsiniz.

 

Emekliye 10 Maaş Faizsiz Kredi

 

Emeklilerin her geçen gün geçim sıkıntısını biraz daha derinden hissettiği günümüzde emeklilerin maddi olarak desteklenmesi amacı ile geliştirilen faizsiz emekli kredisi paketi için geri sayım başladı. Bankalar tarafından üzerinde son çalışmaların yürütüldüğü ve hükümet ile bankaların arasındaki protokol üzerinde küçük pürüzlerin kaldığı emeklilere faizsiz kredi kullanımı sınırları açıklanmaya devam ediliyor.

Emeklilere Faizsiz Kredi 

 

Emekli olan kişilere emekli olunan kurum sınıfı gibi farklı ayrımlarda bulunulmadan kullandırılması planlanan faizsiz kredi paketinden yararlanmak isteyen kişilerde aranılan tek kriter kredi başvuru formu dolduran kişinin emekli olmasıdır. Emekli olan kişilerin tamamen faizsiz kredi desteği alması için özenle tasarlanan kredi paketinde emeklilere 10 maaş kredi verilmesi planlanmakta ve bu tutarın da emekli maaşından düzenli olarak taksitlerle aylık olarak ödenmesi planlanmaktadır.

Bankalar ile hükümet arasında yürütülen müzakerelerde sona gelindiği belirtilirken 2017 yılının ilk çeyreğinde uygulamaya geçilmesi bekleniyor. Uygulamaya göre emeklilerin maaşlarını aldıkları bankalardan maaş tutarlarının 10 katına kadar kredi kullanma imkanı faizsiz olarak sunulması planlanmaktadır. Daha sonra bu tutar her ay yine emekli maaşının yatırıldığı banka tarafından hesaplarından düzenli olarak kesilerek faizsiz kredi desteği verilmesi sağlanacaktır.

Kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin bankaya sunmaları gereken kredi başvuru evrakları arasında yer alanlardan biride gelir belgesi evrağıdır. Bu evrak maaş bordrosu ya da kira kontratı gibi belgeler ile kredi veren bankalar da bulunmaktadır.

This div height required for the sticky sidebar